آرایشی و زیبایی

همه چیز درباره پرپشت شدن و تقویت رشد مژه ها

تقویت رشد مژه

همه چیز درباره پرپشت شدن و تقویت رشد مژه ها .

چطور میتونم مژه های پر پشتی داشته باشم؟

ترجمه و تهیه: دکتر امین اسماعیلی

 

کلا نقش مژه ها در بدن چیه؟

مژه ها چشم ها رو در مقابل ذرات خارجی کوچک محافظت می کنند. اونها همچنین مثل یه سنسور به چشم هشدار میدن که مثلا یه چیزی داره نزدیک چشم میشه.

تحت شرایطی که هایپوتریکوزیس نامیده میشه، مژه ها کم پشت و نازک میشن. همچنین بیماران مبتلا به آلوپسی (همون طاسی یا کچلی 😊) گاهاً کم پشتی مژه ها رو تجربه می کنن.

اگر میخواهید مژه های پرپشت و بلندی داشته باشید، چند تا راهکار خانگی رو که بهتون میگیم امتحان کنید و با داروهای تقویت مژه آشنا بشید.

 

تقویت رشد مژه

 

اکستنشن مژه ؟ برم سراغش؟ مراقبت های بعد از اکستنشن ؟

همونطور که میدونید اکستنشن مژه یعنی اضافه کردن تارهای مژه مصنوعی در میان تارهای مژه ی طبیعی با چسب. این یعنی اینکه اکستنشن مژه از مژه مصنوعی طبیعی تر به نظر میرسه، اما اگه راهی برای تقویت مژه های طبیعی تون باشه، یا از کاشت مژه بهره ببرید، قطعا اون راه موثرتر و ماندگارتره. پس این به خواسته شما بستگی داره که بخواهید در مدت خیلی کوتاه مژه های پرپشتی داشته باشید (مثلا برای یه مهمونی)، یا اینکه در یک فرآیند نسبتا زمانبر نسبت به تقویت مژه هاتون اقدام کنید.

اما نکته مهم اینه که شما با صرف وقت و هزینه ی نسبتا بالا، مژه هاتون رو اکستنت می کنید، اما اگه بعدش مراقبت خوبی از مژه هاتون نداشته باشید، سرمایه گذاری خوبی نکرده اید.

برخی از این مراقبت ها شامل موارد زیر میشه :

 • عدم خیس کردن اونها تا 48 ساعت بعد از انجام اکستنشن
 • شانه کردن و شستن مرتب مژه ها بعد از 48 ساعت از انجام اکستنشن: از شانه نرم مخصوص اینکار استفاده بکنید. برای شستن هم از محلول های شستشوی مخصوص اکستنشن استفاده کنید.
 • اجازه بدید هنگام دوش گرفتن، آب بر روی صورت و چشم هاتون جاری بشه.
 • هنگام استفاده از آرایش دور چشم یا پاک کردن آرایش دور چشم احتیاط کنید تا این مواد با خط اکستنشن تماسی نداشته باشه.

 

با احتیاط بیشتری سراغ این درمان های خانگی اثبات نشده برید !

یک جستجوی سریع “چگونه رشد مژه بیشتری داشته باشم؟”، لیستی از درمان های خانگی را به همراه خواهد داشت. در عین حال، هیچ کدوم از این درمان های خانگی اثبات نشده اند و حتی ممکنه به چشم شما آسیب بزنن.

بعضی از این درمان های خانگی که اثبات هم نشده اند، از این قراره:

 • ژل پترولیوم یا ژل معدنی : مقدار کمی از اون رو شبها قبل از خواب به مژه ها بمالید و صبح بشورید. این کار رو حداقل 3 بار در هفته تکرار کنید.
 • چای سبز : روزانه چای سبز سرد و شیرین نشده رو با پنبه به مژه ها بمالید.
 • روغن زیتون با یا بدون لیمو : مقدار کمی روغن زیتون رو با یا بدون پوست لیمو دم کرده در آن، شب ها قبل از خواب روی مژه ها بمالید و صبح بشویید.
 • روغن کرچک : مقدار کمی روغن کرچک رو شب ها قبل از خواب به مژه ها بمالید و صبح بشورید.
 • ژل آلوئه ورا : مثل قبلی ها شبها بمالید و صبح بشورید.
 • ماساژ : پلک ها رو به آرامی در امتداد خط مژه ماساژ بدید.

 

اکستشن مژه

 

راه های اثبات شده برای پرپشت شدن مژه ها :

تنها راه اثبات شده برای افزایش رشد مژه ها استفاده با احتیاط از برخی داروها است.

بیماتوپروست تنها داروییه که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) برای رشد مژه ها و ضخیم تر شدن اونها تاییدیه گرفته. جالبه بدونید این دارو در اصل برای بیماری گلوکوم (پرفشاری چشم) استفاده میشده و بعد دیدن که عارضه جانبی اون دارو پرپشتی مژه هاست (چه عارضه جانبی خوبی 😊).

پزشکان میتونن این دارو رو برای شما تجویز کنند تا شما اون رو بصورت منظم به خط مژه ی بالایی تون بزنید (به خط مژه پایین نمیشه ها). حداکثر اثر اون رو میتونید در استفاده روزانه برای حداقل دو ماه ببینید ( و کیف کنید 😊). فقط یه نکته وجود داره و اونم اینه که وقتی این دارو رو شروع به استفاده می کنید، باید مدام اون رو تا تکمیل درمان استفاده کنید، والا وضعیت مژه ها به حالت قبل برمی گرده.

 

اثرات جانبی بیماتوپروست

علما میگن این دارو ایمن هستش و کمترین عوارض جانبی رو برای مصرف کننده در پی خواهد داشت، اما در کمتر از 4 درصد افراد استفاده کننده از بیماتوپروست اثرات جانبی زیر گزارش شده:

 • خارش و خشکی چشم
 • پر خونی فضای چشمی
 • تیره شدن پوست
 • التهاب چشم و دور چشم
 • ایجاد لکه های قهوه ای در قسمت رنگدانه ای چشم

 

هم اکنون برای خرید قطره موضعی اکسیلیا ( بیماتوپروست ) کلیک کنید.

 

محصول طبیعی رشد مژه و پرپشت شدن

مژه هاتون رو مرتب نگه دارید !

نگهداری مناسب مژه ها میتونه سلامت مژه هاتون رو تضمین بکنه، یعنی در حقیقت باید احتمال شکسته شدن اونها کم بشه. این کار باعث میشه تا مژه ها ضخیم تر و بلندتر دیده بشن.

برخی از راه های مرتب نگهداشتن مژه ها عبارتند از:

 • مرتب مژه هاتون رو با شانه مخصوص مژه ها شانه کنید.
 • روزانه صورت و اطراف چشم هاتون را با صابون مناسب شستشو بدید.
 • باقی مانده آرایش رو در انتهای روز از اطراف چشم ها پاک کنید.

 

سفارش محلول تقویت مژه سریتا حاوی بیماتوپروست ، کلیک کن

 

اما نکته نهایی:

اینجا درمان های خانگی متعددی رو با هم مرور کردیم که ممکنه به رشد مژه های شما کمک کنه، اما هیچ کدام از آنها از لحاظ اثربخشی و ایمنی اثبات نشده اند. فقط داروی بیماتوپروست از لحاظ اثربخشی و ایمنی مجوز سازمان غذا و داروی آمریکا را دریافت کرده است. پس خیلی مهمه که حواستون باشه از استعمال محصولات خطرآفرین در نزدیک یا درون چشمتون خودداری کنید. و اگر هم از قطره های چشمی تایید شده استفاده می کنید مواظب باشید داخل چشمتون نره تا عوارض جانبی ناخواسته ای گریبانتون رو نگیره.

 

منبع: سایت هلث لاین

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.