آرایشی و زیبایی

کلیندامایسین و ترتینوئین (پماد آکنومیس)

درمان جوش-مثبت سلامتی

نوشته شده توسط دکتر امین اسماعیلی

مهم ترین اطلاعاتی که باید در مورد آکنومیس موضعی بدانم چیست؟

اگر شما بیماری زخم معده، بیماری کرون (بیماری التهاب روده) دارید یا از داروی آنتی بیوتیکی که باعث اسهال شدید شما شود استفاده می کنید، نباید از آکنومیس استفاده کنید.

اگر از داروی آنتی بیوتیک دیگری مثل اریترومایسین یا از داروی پوستی دیگری که حاوی اریترومایسین است استفاده می کنید نیز نباید از آکنومیس موضعی استفاده کنید.

کلیندامایسین و ترتینوئین موضعی چیست؟

کلیندامایسین یک آنتی بیوتیک است که با باکتری های بدن مبارزه می کند. ترتینوئین هم یکی از مشتقات ویتامین آ است. ترتینوئین مقدار چربی که توسط غدد چربی روی پوست ترشح می شود را کاهش می دهد و به بازسازی پوست شما کمک می کند. در واقع آکنومیس ترکیب کلیندامایسین و ترتینوئین موضعی است که برای آکنه ندولار شدید در افراد بالای 12 سال استفاده می شود. کلیندامایسین و ترتینوئین موضعی ممکن است برای اهداف دیگری که در راهنمای دارویی نوشته شده استفاده گردد.

جوش صورت

قبل از استفاده از کلیندامایسین و ترتینوئین موضعی چه مسائلی را باید با پزشک خود در میان بگذارم؟

اگرچه این دارو بر روی پوست استفاده می شود اما ممکن است به برخی از زمینه های پزشکی که داشته باشید اثر بگذارد. اگر شما به کلیندامایسین یا ترتینوئین حساسیت دارید نباید از این دارو استفاده کنید.

همچنین اگر بیماری هایی مثل موارد زیر را دارید نباید از این پماد استفاده نمایید:

_ التهاب روده یا بیماری کرون

_ زخم معده

_ آنتی بیوتیکی که شما را دچار اسهال شدید می کند

شما نباید آکنومیس را همزمان با اریترومایسین یا دارویی که حاوی اریترومایسین است استفاده نمایید.

برای اطمینان از این که می توانید از کلیندامایسین و ترتینوئین (آکنومیس) استفاده کنید، باید موارد زیر را با پزشک خود درمیان بگذارید:

– حساسیت به یکی از دو اجزای پماد

– سابقه ی اختلالات معده یا روده

مشخص نسیت که آیا آکنومیس موضعی به جنین آسیب می رساند یا نه. اگر در حین استفاده از دارو باردار هستید، یا قصد بارداری دارید، پزشک خود را مطلع نمائید. همچنین مشخص نیست که آیا کلیندامایسین و ترتینوئین موضعی به شیر مادر وارد می شود یا می تواند به نوزاد شیرده آسیب برساند. در حین استفاده از این پماد نباید به نوزاد شیر دهید.

این دارو نباید توسط افراد زیر 12 سال استفاده گردد.

جهت مشاهده محصولات مراقبت پوستی و جوش صورت کلیک کنید

از کلیندامایسین و ترتینوئین موضعی چگونه استفاده کنم؟

تمام دستور العمل های نوشته شده روی نسخه خود را دنبال کنید. این پماد را در مقادیر کمتر یا بیشتر از مقدار توصیه شده استفاده نکنید. در نظر داشته باشید که استفاده بیشتر از مقدار توصیه شده یا استفاده طولانی مدت دارو عملکرد دارو را تسریع نمی کند، حتی ممکن است عوارض جانبی را افزایش دهد.

قبل از استفاده از دارو دست های خود را بشویید. صورت خود را با صابون ملایم یا شوینده بشویید و با حوله تمیز خشک کنید. پماد آکنومیس را به اندازه یک نخود هر شب قبل از خواب به تمام صورت خود بمالید. هنگام استفاده از این پماد صورت خود را بیشتر از 3 بار در روز نشویید. از اسکراب ها هنگام شست و شوی صورت استفاده نکنید، چرا که ممکن است وضعیت جوش شما را بدتر کند.

این پماد را نمی شود در مناطقی از صورت استفاده کرد، مثل چشم، بینی و لب.

اگر پماد با چشم، دهان، بینی یا لب شما تماس پیدا کرد، آن محل را با آب بشویید. از استعمال این دارو روی پوست آفتاب سوخته، پوست خشک، پوست ترک خورده اجتناب کنید.

دوره درمان خود را کامل کنید. حتی اگر فکر می کنید که دارو موثر نیست، یا دچار سوزش شدید پوست شدید، یا بعد از چندین هفته استفاده از دارو آکنه شما بهبود نیافت، موضوع را با پزشک معالج خود در میان بگذارید.

اگر نیاز به جراحی دارید، قبل از عمل به پزشک جراح بگویید که از کلیندامایسین و ترتینوئین موضعی استفاده می کنید.

دارو را در دمای اتاق و به دور از رطوبت، گرما، نور و یخ زدگی نگهداری کنید.

اگر یک نوبت از پماد را فراموش کردم، چه کار کنم؟

دارو را بلافاصله زمانی که به یاد آوردید استفاده کنید ولی اگر نزدیک به استفاده از نوبت بعدی بود، دوز از یاد رفته را استفاده نکنید و دارو را در زمان خود مصرف نمایید. از استفاده بیش از اندازه به جای نوبت فراموش شده پرهیز کنید.

اگر بیش از اندازه استفاده کردم چه کار بکنم؟

سریع به پزشک مراجعه نمایید.

چه توصیه هایی را باید هنگام استفاده از کلیندامایسین و ترتینوئین موضعی رعایت کنم؟

حداقل تا یک ساعت پس از مصرف پماد از شستن پوست خود خودداری کنید. از مصرف دیگر پمادها روی ناحیه ی درمان شده پوستی پرهیز کنید، مگر این که پزشک مصرف این دارو را توصیه کرده باشد. از استفاده از محصولاتی که می توانند باعث تحریک پوست شوند، مانند: صابون های قوی، شامپو ها، پاک کننده های پوست، رنگ، مواد شیمیایی دائمی، پاک کننده های مو، موم ها (وکس) یا محصولات پوستی که حاوی الکل، لیمو ترش و مواد افزودنی هستند، پرهیز کنید.

داروهای آنتی بیوتیک می توانند باعث اسهال شوند که ممکن است نشانه ی عفونت جدید باشد. اگر شما اسهال آبکی یا اسهال خونی شدید داشته باشید، باید مصرف آنتی بیوتیک را قطع کرده و به پزشک خود مراجعه نمایید. از دارو های ضد اسهال مگر به دستور پزشک استفاده نکنید.

کلیندامایسین و ترتینوئین (آکنومیس) موضعی باعث تسریع آفتاب سوختگی می شود. از ضد آفتاب ها (SPF30 یا بالاتر) هر صبح و در طی روز استفاده نمایید. از قرار گرفتن در معرض خورشید یا سولاریوم خودداری کنید.

پوست شما ممکن است نسبت به آب و هوای شدید مانند سرما و باد حساس تر باشد. پوست خود را با لباس محافظت کنید. در صورت نیاز از کرم یا لوسیون مرطوب کننده استفاده نمایید.

راهکارهایی برای چاقی صورت؛ بیشتر بدانید

عوارض جانبی احتمالی کلیندامایسین و ترتینوئین موضعی چیست؟

اگر هر یک از علائم واکنش حساسیت را دارید فوراً به پزشک مراجعه نمایید.

  1. کهیر
  2. تنفس دشوار
  3. تورم صورت، لب ها ، زبان یا گلو

اگر هر یک از علائم زیر را داشتید مصرف دارو را متوقف کرده و به پزشک مراجعه نمایید.

1.قرمزی شدید

2. سوزش، پوسته پوسته شدن نواحی تحت درمان

3. اسهال آبکی یا خونی

عوارض جانبی رایج ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  1. تحریک خفیف پوست
  2. خشکی یا لایه برداری
  3. قرمزی خفیف
  4. خارش پوست
پماد آکنومیس

چه دارو های دیگری روی آکنومیس تاثیر می گذارد؟

بعید است که سایر دارو هایی که به صورت خوراکی یا تزریقی مصرف می کنید، روی کلیندامایسین و ترتینوئین که به صورت موضعی استفاده می کنید اثری داشته باشند.

اما خیلی از دارو ها می توانند روی هم اثر بگذارند. به پزشک در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید از جمله داروهای نسخه ای و غیر نسخه ای، ویتامین ها و محصولات گیاهی.

کجا میتوانم اطلاعات بیشتری کسب کنم؟

شما می توانید از دکتر داروساز اطلاعاتی راجع به کلیندامایسین و ترتینوئین (آکنومیس) موضعی به دست آورید. یا بروشور داخل بسته دارو را مطالعه نمایید.

به یاد داشته باشید این دارو را دور از دسترس کودکان نگهداری کنید و داروی خود را با فرد دیگری به اشتراک نگذارید و این دارو را فقط برای موارد تجویز شده استفاده نمایید.

منبع: سایت پیس هلث

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.