مراقبت و سلامتی

نکاتی پیرامون پیشگیری از دلتا کرونا ویروس

نکاتی پیرامون پیشگیری از دلتا کرونا ویروس

برگرفته از سایت دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد

 

ویلیام هاناژ از دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد به ارائه‌ی جزئیاتی در مورد تغییر تاکتیک در مبارزه با ویروس کرونا پرداخته و نسبت به کاهش اقدامات مراقبتی در شرایط تاخت و تاز دلتا ویروس کرونا هشدار داد. همزمان با شیوع دلتا ویروس کرونا، مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌ها هشدار می‌دهد که “جنگ تغییر کرده است”.

نیویورک تایمز گزارش داد که موارد مبتلایان روزانه طی دو هفته گذشته افزایش چشمگیری داشته است و این مرکز تخمین زده است که 82 درصد از مبتلایان به سویه دلتا مبتلا شده اند. کارشناسان بهداشت عمومی معتقدند که این سویه- که از سویه‌های قبلی بیماری سخت تری ایجاد می‌کند- در حال حاضر به عنوان سویه غالب تبدیل شده است.

ویلیام هاناژ، استادیار اپیدمیولوژی دانشکده بهداشت عمومی هاروارد، توصیه‌هایی برای جلوگیری از این ویروس ارائه کرده است.

 

واکسینه شوید

سویه دلتا ویروس کرونا به سرعت منتشر می‌شود، لذا حیاتی است تا هرچه سریعتر علیه آن واکسینه شوید. بهتر است تا دیر نشده (به مردم) اطلاع رسانی شود که از بین واکسیناسیون و ابتلا به دلتا ویروس یکی را انتخاب کنند. وی افزود هرچه نسبت بیشتری از جمعیت واکسینه شوند بهتر است. تاثیر واکسن‌ها علیه عفونت کشنده کرونا از فشار بالایی که بر نظام سلامت- مثل بهار سال گذشته- وارد می‌شود، می‌کاهد. تلاش مضاعف برای واکسیناسیون مردم در اسرع وقت می‌تواند از بروز بدترین موج کرونا جلوگیری کند. اما در مناطق با سرعت کم واکسیناسیون، دلتا کرونا چیزی کمتر از فاجعه نخواهد بود.

همه گیری کرونا مدت زیادی است که با ماست و برای مدتی دیگر نیز با ما خواهد بود، ولی (باید توجه داشت) که ما (آمریکا) در وضعیت بهتری نسبت به گذشته هستیم چرا که واکسنها را در اختیار داریم. واکسن تنها و بهترین گزینه‌ای است که هر کس می‌تواند از خود و دیگران در مقابل ویروس محافظت کند.

 

ماسک ها را بپوشید

مرکز پیشگری و کنترل بیماری ها توصیه های خود را برای ماسک زدن در فضاهای بسته -مخصوصا در مکان هایی که درصد واکسیناسیون کم و احتمال سرایت بالاست- از سرگرفته است. حتی برای کسانی که واکسینه شده‌اند، ماسک به عنوان یک سپر محافظتی مضاعف توصیه شده است.

سرایت در فضاهای باز همچنان پایین است ولی پوشیدن ماسک در اماکن شلوغ یا حفظ فاصله اجتماعی می‌تواند در نهایت محافظت شما –مخصوصا اگر واکسینه نشده باشید- را افزایش دهد. هرچند که ما واکسن‌ها را داریم اما نباید سایر سلاح های خود را رها کنیم.

 

با احساس مسئولیت بیشتری معاشرت کنید

شاید نیازی به بازگشت به دوران غار تنهایی دوران قرنطینه نباشد، اما اقدامات احتیاطی مناسب هنوز هم مفید است. معاشرت افراد واکسینه شده با یکدیگر خطر سرایت کمتری دارد، اما حضور در فضاهای بسته شلوغ مثل رستوران ها، یا شرکت در مسابقات ورزشی یا کنسرت ها هنوز هم مردم را در خطر ابتلا به ویروس دلتا قرار می‌دهد. اگر شما واکسینه شده‌اید تا حدودی خیالتان راحت است، اما باید به فکر افرادی که هنوز واکسینه نشده‌اند یا بیماری‌های زمینه‌ای دارند نیز باشید. خطر هنوز در کمین آنهاست.

 

منبع: www.harvard.edu.com

تهیه شده توسط دکتر امین اسماعیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.