مراقبت و سلامتی

محلول یا اسپری موضعی لیدوکائین

لیدوکائین یک داروی بی حس کننده است که باعث از دست دادن حس در پوست و بافت های اطراف می شود. برای جلوگیری از درد ناشی از برخی روش ها استفاده می شود. و هم چنین برای درمان سوختگی جزئی، خراش ها و نیش حشرات استفاده میشود.

و ممکن است برای سایر موارد نیز مورد استفاده قرار بگیرد. اگر سوالی در مورد دارو داشتید میتوانید از دکتر داروساز کمک بگیرید.

چرا انزال زودرس اتفاق می افتد؟

قبل از این که بپردازیم انزال زودرس چگونه و چرا اتفاق می افتد، مهم این است که واقعاً انزال زودرس چیست؟

از نظر بالینی، انزال زودرس به عنوان انزالی تعریف می شود که در طول رابطه جنسی شریکی در عرض یک دقیقه پس از دخول و قبل از این که شما بخواهید اتفاق میافتد. انزال زودرس ممکن است گه گاهی اتفاق بیافتد اما به طور کلی هنگامی به عنوان یک اختلال جنسی در نظر گرفته می شود که در تمام فعالیت های جنسی رخ دهد. برای مثال

75 تا 100 درصد مواقعی که رابطه جنسی دارید و به مدت 6 ماه یا بیشتر ادامه یابد. مانند بسیاری از اشکال دیگر اختلال عملکرد جنسی مردان، انزال زودرس شایع است. تحقیقات نشان می دهد که تا 39 درصد مردان در برخی مواقع تحت تاثیر PE قرار می گیرند. اگرچه شدت علائم انزال زودرس می تواند بین مردان به طور قابل توجهی متفاوت باشد. به صورت ساده اگر شما زود انزالی دارید بدانید که تنها نیستید.

حال بیایید بپردازیم که چرا زود انزالی رخ می دهد. برخلاف سایر شرایط پزشکی هیچ دلیل واحدی برای PE وجود ندارد که توسط پزشکان قابل تشخیص باشد. در عوض عوامل مختلف روانی و جسمی می تواند در انزال زودرس نقش داشته باشد.

عوامل فیزیکی که ممکن است باعث PE یا ایجاد آن شود عبارتند از:

 • حساس بودن: برخی از مردان زود انزالی را تجربه می کنند زیرا آلت تناسلی حساسی دارند که باعث میشود زود تر از حد انتظار انزال کنند.
 • تغییرات در سطح هورمون ها: سطح غیر نرمال بعضی از هورمون ها مثل پرولاکتین، هورمون لوتئینیزه کننده (LH) یا هورمون محرک تیروئید (TSH) ممکن است باعث انزال زودرس شود.
 • سطح غیر طبیعی مواد شیمیایی مغز: برخی از تحقیقات نشان می دهد سطح پایین انتقال دهنده عصبی سروتونین ممکن است تاخیر انزال را کوتاه کند.

عوامل روانی که باعث ایجاد PE میشود یا به آن کمک می کند عبارتند از: اضطراب عملکرد جنسی، استرس، افسردگی، انتظارات غیر واقعی در مورد عملکرد جنسی بدن شما یا عدم اعتماد به نفس.

اسپری لیدوکائین برای انزال زودرس

تقریبا از هر سه مرد یک نفر در مقطعی از زندگی دچار انزال زودرس (PE) می شود که آن را به یکی از شایع ترین اختلالات جنسی تبدیل می کند. با این حال، مواجهه با انزال زودرس می تواند یک تجربه خسته کننده و استرس زا

باشد که هر دو عامل می تواند به عملکرد جنسی و اعتماد به نفس شما تاثیر بگذارد.

انزال زودرس عدم کنترل در انزال است. کسی که انزال زودرس (PE) دارد چند دقیقه یا گاهی چند ثانیه بعد از دخول به انزال میرسد. در موارد شدید، حتی ممکن است قبل از دخول به ارگاسم و انزال برسد

در حالی که بروز گه گاه PE غیر معمول نیست اما زمانی که به طور مکرر اتفاق بیافتد می تواند تاثیر زیادی بر رفتار جنسی داشته باشد.

راه های زیادی برای مقابله با انزال زودرس وجود دارد از تکنیک های رفتاری تا انواع درمان . با این حال یکی از گزینه های درمانی که بسیاری از مردان آن را مفید میدانند استفاده از لیدوکائین است-بی حس کننده موضعی-که به شکل اسپری قبل از رابطه جنسی است.

اسپری موضعی لیدوکائین، مانند اسپری تاخیری برای مردان، با کاهش حساسیت آلت تناسلی و امکان داشتن رابطه جنسی طولانی تر عمل می کند. این امر کنترل انزال را آسان تر میکند و همه ی این ها ممکن است بدون از دست دادن احساس جنسی در طول رابطه باشد.

لیدوکائین به عنوان یک اسپری بی حس کننده، به دلیل اثرات بی حس کننده اش می تواند برای درمان  PEبسیار موثر باشد.

بی حسی موضعی که دندان پزشک شما برای تسکین درد قبل از کانال ریشه استفاده می کند، همان چیزی است که می توانید روی آلت تناسلی خود اسپری کنید. به هر حال لیدوکائین حساسیت پوست شما را کاهش می دهد.

قبل از مصرف این دارو چه مواردی را باید با پزشک خود درمیان بگذاریم؟

اگر هر یک از شرایط زیر را داشتید باید با پزشک خود در میان بگذارید:

 • مشکل قلبی
 • پوست عفونی، باز یا آسیب دیده
 • یک واکنش غیر معمول یا آلرژیک به لیدوکایین یا سایر داروها، غذاها، رنگ ها یا مواد نگهدارنده
 • بارداری یا تلاش برای برای بارداری
 • شیر دادن

چگونه از دارو باید استفاده کنیم؟

این دارو فقط بر روی پوست استفاده می گردد. این دارو را می توان در دهان، بینی یا روی گلو توسط پزشک در بیمارستان مصرف کرد. استفاده از لیدوکائین برای PE بسیار سریع و آسان است. اسپری تاخیری لیدوکائین را 10 الی 15 دقیقیه قبل از رابطه جنسی  استفاده نمایید.

سپس محل اسپری شده را مالش دهید تا اسپری کاملا جذب شود. مکان مورد استفاده از لیدوکائین را با حوله مرطوب پاک کنید یا محل مورد استفاده را با اب بشویید.

شستن دست ها نیز مهم هستند، زیرا هر گونه اسپری باقی مانده ممکن است باعث شود دست ها و انگشتان شما برای چندین ساعت بی حس شوند.

اسپری لیدوکائین معمولا بدون نسخه در داروخانه ها به فروش می رسد.

بهتر است قبل از فعالیت جنسی با یک اسپری با دوز واحد شروع کنید. در صورت نیاز می توانید دوز را طبق دستورالعمل ارائه شده با اسپری لیدوکائین خود افزایش دهید.

همه افراد متفاوت هستند، این به این معنی است که ممکن است تا قبل از رسیدن به سطح حساسیت مورد نظر به اسپری های متعدد نیاز داشته باشد. اثر اسپری لیدوکائین معمولا 2 تا 3 ساعت پس از مصرف باقی می ماند.

دستورالعمل های روی برچسب نسخه را بخوانید. داروی خود را در فواصل منظم استفاده نمایید. دارو را بیش از دوز گفته شده استفاده نکنید.

در مورد استفاده از این دارو در کودکان با پزشک اطفال مشورت نمایید. اگر فکر می کنید بیش از اندازه از این دارو مصرف کرده اید فورا با مرکز کنترل مسمومیت یا اورژانس تماس بگیرید.

دارو خود را با فرد دیگری به اشتراک نگذارید.

هم اکنون میتوانید برای سفارش اسپری لیدوکائین 10 درصد ایران دارو کلیک کنید

اگر یک دوز استفاده از دارو را فراموش کردیم، چه کاری باید انجام دهیم؟

این دارو برای استفاده منظم نیست. اگر فراموش کردید دوز از یاد رفته را مصرف نکنید.

چه داروهایی ممکن است با لیدوکایین تداخل داشته باشد؟

با داروهایی که برای کنترل ریتم قلب است. این فهرست ممکن است تمام تداخلات ممکن را توصیف نکند. تمام داروها، گیاهان دارویی، دارو های بدون نسخه یا مکمل های غذایی که استفاده می کنید

هم چنین اگر سیگار می کشید، یا مشروبات الکلی مصرف می کنید، یا از مواد غیر قانونی مصرف می کنید، با پزشک خود درمیان بگذارید. بعضی از موارد ممکن است با داروی شما تداخل داشته باشد.

هنگام استفاده از این دارو باید مراقب چه نکاتی باشیم؟

مواظب باشید زمانیکه ناحیه بی حس است و از درد بی اطلاع هستید آسیب نبینید .اگر این دارو را در دهان یا گلو مصرف می کنید حداقل تا یک ساعت از جویدن آدامس و خوردن غذا خودداری کنید. اگر ناحیه مورد نظر بطور

کامل بی حس است، در صورت تلاش برای جویدن یا قورت دادن ممکن است زبان یا گونه خود را گاز بگیرید. هم چنین ممکن است هنگام خوردن غذا یا نوشیدنی های گرم احساس درد نکنید.

چه عوارض جانبی ممکن است با مصرف این دارو متوجه شویم؟

عوارض جانبی که باید در اسرع وقت به پزشک خود گزارش دهید:

 • واکنش های آلرژیک مانند خارش یا کهیر، تورم صورت یا لب ها یا زبان
 • مشکلات تنفسی
 • تغییر در بینایی
 • لرز، تب
 • گیجی، هیجان زده ، عصبی، بی قرار
 • سرگیجه، خواب آلودگی
 • سر درد
 • تشنج
 • لرزش

عوارض جانبی که معمولا نیاز به مراقبت پزشکی ندارد (در صورت ادامه دار یا آزار دهنده بودن با پزشک خود در میان بگذارید)

این فهرست ممکن است تمام عوارض جانبی را مطرح نکند. برای مشاوره پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک معالج خود صحبت نمایید

دارو را در کجا باید نگهداری کنیم؟

دارو را دور از دسترس کودکان نگهداری کنید. در دمای اتاق بین 15 تا 30 درجه سانتی گراد (59 تا 86 درجه فارنهاریت) نگهداری شود. هردارویی را پس از تاریخ انقضا مصرف نکرده و دور بیاندازید.

هم اکنون میتوانید برای سفارش اسپری سرلیکس 10 درصد کلیک کنید

اسپری لیدوکائین ایمن است؟

لیدوکائین یکی از رایج ترین دارو های بی هوشی در جهان است که کاملا آزمایش شده است. به طور کلی این دارو ایمن و قابل اعتماد برای اکثریت قریب به اتفاق افراد است. اگر به لیدوکائین حساسیت دارید نباید از اسپری لیدوکائین برای درمان زود انزالی استفاده نمایید.

قبل از مصرف لیدوکائین با پزشک خود مشورت نمایید و آنها را در مورد سوابق پزشکی خود، هر گونه بیماری زمینه ای که دارید یا دارویی که مصرف می کنید یا اخیرا استفاده کردید مطلع نمایید.

خلاصه اینکه:

اسپری لیدوکائین را 10 الی 15 دقیقه قبل از رابطه جنسی استفاده نمایید. استفاده از اسپری بی حس کننده لیدوکائین به طور کلی یک فرآیند ساده است. اگر دقیقا مطمئن نیستید که چگونه از اسپری استفاده نمایید یا نگران بی حس شدن بیش از اندازه هستید بهتر است از پزشک خود کمک بخواهید

مقابله با انزال زودرس می تواند یک تجربه استرس زا باشد. با این حال، نیازی به دائمی بودن آن نیست.

منبع:

سایت فورهیم

سایت کلولند کلینیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.