تناسب اندام و تغذیه

دوازده نکته که به شما برای کاهش وزن کمک می کند

با این 12 نکته‌ی تغذیه‌ای و ورزشی به سوی بهترین شروع ممکن برای کاهش وزن پیش بروید.

 

    1 . صبحانه را کنار نگذارید

کنار گذاشتن صبحانه به شما کمکی در کاهش وزن نخواهد کرد. با اینکار شما مواد مغذی ضروری را از دست خواهید داد و همچنین غذا یا میان وعده‌های بیشتری در طول روز مصرف خواهید کرد، چرا که احساس گرسنگی بیشتری خواهید کرد.

 

    2. وعده های غذایی منظمی داشته باشید

مصرف وعده‌های غذایی در زمان‌های منظمی از روز، کمک می‌کند تا چربی‌های شما با سرعت بیشتری بسوزد. این کار همچنین از هوس شما برای مصرف میان وعده های پرچرب و شیرین می‌کاهد.

 

   3. مقادیر زیادی از سبزیجات و میوه استفاده کنید

میوه‌ها و سبزیجات کالری و چربی کمی دارند ولی غنی از فیبر هستند. این 3 موضوع برای کاهش وزن ضروری هستند. میوه‌ها و سبزیجات همچنین مقادیر قابل توجهی از ویتامین‌ها و مواد معدنی دارند.

 

   4 . فعالتر باشید

فعالیت بدنی در کاهش وزن و استمرار آن ضروری است. ورزش علاوه بر فواید بی شمار بر سلامتی، همچنین به شما کمک می‌کند تا کالری بیشتری نسبت به رژیم غذایی تنها بسوزانید.

 

  5. مقادیر زیادی آب بنوشید

مردم گاهی اوقات بین تشنگی و گرسنگی گیج می مانند. شما می‌توانید با مصرف آب کافی وقتی که تشنه هستید، به مصرف کالری بیشتر پایان دهید.

 

   6. غذاهای پرفیبر مصرف کنید

شما وقتی مقادیر زیادی فیبر مصرف می‌کنید، احساس سیری می کنید. همان چیزی که برای کاهش وزن لازم است. فیبر فقط در گیاهان یافت می‌شود که از بهترین منابع آن می‌توان به میوه، سبزیجات، نان سبوس دار، جو دوسر، عدس، برنج قهوه‌ای و پاستا اشاره کرد.

 

    7 . لیبل غذاها را مطالعه کنید

دانستن اینکه چطور لیبل مواد غذایی را بخوانید به شما کمک می‌کند تا گزینه‌های بهتری را که کالری آن با رژیم غذایی خاص شما تطابق دارد انتخاب کنید.

 

    8 . از بشقاب کوچکتر استفاده کنید

استفاده از بشقاب‌ها و کاسه‌های کوچکتر به شما کمک می‌کند تا به تدریج از مقدار غذای کمتری استفاده کنید و در عین حال گرسنه نشوید. بیست دقیقه زمان می‌برد تا شکم به مغز بگوید که پر شده است. در نتیجه به آهستگی غذا بخورید و قبل از سیرشدن دست از غذا بکشید.

 

   9 . هیچ غذایی را رها نکنید

خودتان را از خوردن هیچ غذایی – بخصوص غذاهایی که دوست دارید- محروم نکنید، در غیراینصورت آن غذاها را بیشتر هوس می‌کنید. دلیلی ندارد وقتی که در حد بازه‌ی کالری تعیین‌شده روزانه خود باشید، از مصرف گاه و بی‌گاه غذاهای مورد علاقه خود محروم باشید.

 

   10 . هله هوله‌ها را انبار نکنید

برای اینکه به خوردن هله هوله‌ها وسوسه نشوید، غذاهای کم‌ارزشی مثل بیسکوییت‌ها، چیپس، شکلات، نوشیدنی‌های آماده و … را در خانه انبار نکنید. درعوض از میان‌وعده‌های سالم‌تر مثل میوه‌ها، کیک برنجی  بی‌نمک، کیک جو، پاپ کورن بی‌نمک و آب‌میوه طبیعی استفاده کنید.

 

    11 . الکل را کنار بگذارید

یک پیمانه استاندارد الکل کالری به اندازه‌ی یک تکه شکلات دارد. به مرور زمان و عادت شما به الکل باعث می‌شود چاق شوید.

 

    12 . وعده‌های غذایی خود را برنامه‌ریزی کنید

تلاش کنید تا برای صبحانه، نهار، شام و میان وعده‌هایتان در طول هفته برنامه‌ریزی کنید تا اطمینان یابید که در محدوده کالری مشخص شده روزانه‌تان باقی می‌مانید. این کار به خریدهای هفتگی شما نیز نظم بدهد

تهیه شده توسط دکتر امین اسماعیلی

منبع: https://www.nhs.uk/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.